Královská střední škola, s.r.o. (dále jen jako „škola“)
Kritéria pro obor vzdělání Veřejnosprávní činnost (kód oboru: 68-43-M/01), forma denní
(dále jen jako „obor“)
Počet přijímaných uchazečů v prvním kole do oboru vzdělání[1]: 22 žáků
Ředitel školy vyhlašuje následující kritéria přijímacího řízení:
Výsledky jednotných přijímacích zkoušek
Hodnocení jednotné přijímací zkoušky obdrží škola od Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) a tvoří 62,5 % z celkového hodnocení, tj. více než minimální 60 % z celkového hodnocení přijímací zkoušky.
matematika – max. 50 bodů
český jazyk – max. 50 bodů (za jednotnou přijímací zkoušku tak lze získat až 100 bodů).
Forma, obsah a rozsah zkoušky je stanoven § 13 vyhlášky 422/2023 Sb., o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání a vzdělávání v konzervatoři.
Ředitel tímto stanovuje hranici úspěšnosti, kdy při zisku 15 a méně bodů z kteréhokoliv testu (tj. z českého jazyka nebo matematiky) nesplnil uchazeč hranici úspěšnosti a nebude přijat ke studiu.
Výsledky školní přijímací zkoušky
Škola informuje uchazeče, že ředitel v přijímacím řízení pro obor stanovil školní přijímací zkoušku v následujících 5 termínech konání: 19. 3., 20. 3., 24. 3., 26. 3., 27. 3. 2025 + náhradní termín
28. 4. 2025
Školní příjímací zkoušku stanovuje ředitel školy ve formě řízeného pohovoru před tříčlennou aprobovanou komisí na základě předem odevzdané prezentace na téma „Kdo jsem“. Dílčí témata pohovoru jsou:
- I) Rozhovor s žákem na základě odevzdané prezentace
- II) Motivace žáka ke studiu
- III) Zájem žáka o studium a soulad s filozofií škol
za každé dílčí téma lze získat až 20 bodů, tj. max. 60 bodů.
Termín pro odevzdání prezentace emailem, na adresu: info@skolabohnice.cz, je stanoven na
1. 3. – 14. 3. 2025 do 23,59 hodin.
Ředitel tímto stanovuje hranici úspěšnosti, kdy při zisku 40 a méně bodů ze školní přijímací zkoušky nesplnil uchazeč hranici úspěšnosti a nebude přijat ke studiu.
Způsob hodnocení splnění kritérií přijímacího řízení a dílčí kritéria
Bodové výsledky dle výše uvedených kritérií budou sečteny a uchazeči budou seřazeni od nejvyššího bodového zisku (nejlepší) po nejnižší součet (nejhorší).
Uchazeč, který jakýkoliv podklad uvedený v kritériích nepředloží, bude hodnocen za tento podklad 0 body. Pozdější termín pro předložení podkladů se nestanovuje.
V případě rovnosti bodů více uchazečů se rozhoduje o pořadí uchazečů (kdy pořadí těchto dílčích kritérií je dle jejich významu, tj. při dosažení první rozdílné hodnoty dochází k stanovení pořadí) dle:
- lepšího výsledku školní přijímací zkoušky,
- lepšího výsledku jednotné přijímací zkoušky (součtu bodů z obou dílčích zkoušek),
- lepšího výsledku zkoušky z matematiky,
- lepšího výsledku zkoušky z českého jazyka,
- nižšího průměru z profilových předmětů (z českého jazyka, anglického jazyka nebo případně jiného 1. cizího jazyka a matematiky) v 1. pololetí 9. třídy nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia,
- nižšího průměru na vysvědčení v 1. pololetí 9. třídy nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia,
- nižšího průměru na vysvědčení v 2. pololetí 8. třídy nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia,
- nižšího průměru na vysvědčení v 1. pololetí 8. třídy nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia,
- nižšího průměru z hodnocení chování na vysvědčeních z 1. a 2. pololetí 8. třídy a 1. pololetí 9. třídy,
- lepšího hodnocení chování na vysvědčení 1. pololetí 9. třídy
- lepšího hodnocení chování na vysvědčení 2. pololetí 8. třídy
- lepšího hodnocení chování na vysvědčení 1. pololetí 8. třídy
- nižšího pořadí preference daného oboru vzdělání na přihlášce (tj. vyšší zájem o studium na dané škole)
- pokud výše uvedená rozřazovací kritéria jednoznačné pořadí nestanoví, tak bude přistoupeno k losu, kdy losování bude veřejné, informace o něm bude zveřejněna na stránkách školy a zákonní zástupci účastníků řízení, o jejichž pořadí bude rozhodováno, budou pozvání s předstihem alespoň 12 hodin e-mailem.
Ředitel tímto stanovuje hranici úspěšnosti, kdy při celkovém zisku 70 a méně bodů nesplnil uchazeč hranici úspěšnosti a nebude přijat ke studiu.
Informace o podmínkách zdravotní způsobilost ke vzdělávání
K danému oboru není nutné doložit zdravotní způsobilosti ke vzdělávání, pokud jsou stanoveny (na základě nařízení vlády č. 211/2010 Sb.).
Přijímání osob, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území ČR
Škola bude postupovat podle § 20 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), a vyhl. č. 422/2023 Sb., o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání. Uchazeči s předchozím vzděláním v zahraničí, kteří podávají přihlášku k přijímacímu řízení, do přihlášky uvedou kontaktní adresu v ČR. K přihlášce přikládají překlad vysvědčení z ekvivalentu 8. ročníku a poloviny 9. ročníku základní školy.
Uchazečům, kteří nejsou státními občany České republiky a získali předchozí vzdělání v zahraniční škole, se při přijímacím řízení na jejich žádost promíjí jednotná přijímací zkouška z českého jazyka (§ 20 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb.). O prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka uchazeč žádá písemně spolu s přihláškou. Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání ve výše uvedeném oboru vzdělání škola ověří u těchto uchazečů rozhovorem. Rozhovorem se zjišťuje schopnost uchazeče používat základní mluvnické a lexikální struktury v českém jazyce.
Ověření znalosti českého jazyka rozhovorem proběhne před tříčlennou komisí následovně:
Uchazeč vede s pedagogickým pracovníkem školy rozhovor, který svým obsahem vychází z tématu dosavadního vzdělávání a zájmů uchazeče, součástí rozhovoru je napsání a přečtení několika slov v českém jazyce a diskuze nad textem.
Uchazeč může získat maximálně 10 bodů, pro úspěšný rozhovor je stanovena hranice 5 bodů (včetně).
Výsledkem rozhovoru je souhlasné či nesouhlasné stanovisko komise ke schopnosti uchazeče studovat daný obor vzdělání. V případě nesouhlasného stanoviska uchazeč nesplnil podmínku pro přijetí ke vzdělávání a nebude přijat. Uchazeč se souhlasným stanoviskem bude zařazen do redukovaného pořadí dle § 26 vyhlášky č. 422/2023 Sb., body získané při pohovoru se nepoužijí k stanovení pořadí. Uchazeč s nesouhlasným stanoviskem je neúspěšným uchazečem a nebude zařazen do výsledného pořadí.
Přijímání cizinců s dočasnou ochranou (dle zákona Lex Ukrajina)
Škola bude postupovat podle opatření obecné povahy MŠMT k přijímacímu řízení pro školní rok 2024/2025 č.j. MSMT-26560/2023-1 ze dne 31. 10. 2023 a podle zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů
Při přijímacím řízení se cizincům s dočasnou ochranou na žádost promíjí jednotná přijímací zkouška z českého jazyka. Znalost českého jazyka se ověří rozhovorem (viz bod Přijímání uchazečů o studium s předchozím vzděláním v zahraničí). Uchazeč společně s žádostí doloží, že je cizincem dle § 1 odst. 1 Lex Ukrajina.
Na základě žádosti připojené k přihlášce má uchazeč právo konat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.
Vysvědčení z předchozího vzdělávání lze nahradit čestným prohlášením, pokud vysvědčení uchazeč nemůže předložit.
Škola neumožní na žádost zadání školní příjímací zkoušky v ukrajinském jazyce. Limit pro zpracování bude navýšen o 25 %, uchazeč může použít překladový slovník.
Stanoviska nezávislé odborné komise (NOK)
Součástí spisu jsou též odborné posudky Nezávislé odborné komise (NOK) pro příslušný školní rok, příslušnou délku oboru a pro všechny termíny českého jazyka a matematiky. V komisi jsou zastoupeni odborníci na vzdělávání, testologii, metodiku a didaktiku předmětů z akademické obce a odborníci z Národního pedagogického institutu ČR. Hlavním cílem činnosti komise je projednání vystavení odborného oponentního posudku k závěrečnému validačnímu protokolu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání pro písemné testy jednotné přijímací zkoušky. Tyto posudky jsou dostupné na stránkách Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, konkrétně na webu: https://msmt.gov.cz/vzdelavani/stredni-vzdelavani/posudky-nok.
Oznámení o ukončení dokazování s poučením o možnosti seznámit se s podklady pro vydání rozhodnutí (podle § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů)
V řízení zahájeném podáním žádosti o přijetí sdělujeme, že dne 9. 5. 2025 v 23:59 bude ukončeno shromažďování podkladů pro vydání rozhodnutí a v souladu s § 36 odst. 3 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „správní řád“), uchazeči a jejich zákonní zástupci mají možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí před jeho vydáním.
Můžete tak učinit do 14. 5. 2025, pokud možno tak však učiňte, co nejdříve, neboť již dne následujícího bude vydáno rozhodnutí. S kompletním spisem je možné se seznámit od 12. 5. 2025 do 14. 5. 2025. Pokud budete chtít do spisu nahlédnout, tak je to možné v kanceláři studijního oddělení na adrese Svídnická 506/1, Praha 8 182 00, v tyto dny je možné nahlédnout v úředních hodinách, tj. od 8:30 – 15:30. Termín Vaší případné návštěvy je nutné si předem domluvit na telefonním čísle 734 468 136, pokud byste se nedovolali, pak na emailu info@skolabohnice.cz.
Seznámení se s podklady pro vydání rozhodnutí a vyjádření se k nim je Vaším právem, nikoliv povinností. Po uplynutí tohoto termínu bude ve věci vydáno rozhodnutí, které Vám bude v souladu s § 72 správního řádu řádně oznámeno.
Upozorňujeme, že účastník řízení nebo jeho zástupce je povinen v souladu s ustanovením § 36 odst. 5 správního řádu, předložit na výzvu oprávněné úřední osoby průkaz totožnosti, což je doklad, který je veřejnou listinou, v němž je uvedeno jméno, příjmení, datum narození, místo trvalého pobytu a z něhož je patrná i podoba.
Ředitel školy
Mgr. Monika Windsor
- 1. 2025
[1] Uvedené pojmy v těchto kritériích, jako např. uchazeč, účastník řízení, ředitel či jiná osoba, označují v textu jak muže, tak i ženu, jakož i jiné.